Že kakšen teden se odpravljam napisati tale okroglo stoti članek, vendar sem iskal najboljšo novico, ki bo zaznamovala ta članek in jo našel par dni nazaj. In to je izid novega Ubuntu 14.04, čez par dni pa sledi popravljena izdaja 14.04.1.
Na vseh svojih računalnikih sem imel Ubuntu 13.10 in Lubuntu 13.10. 3 dni nazaj so prenehale prihajati posodobitve, sistem je opozarjal, da je priporočeno nadgraditi na novo verzijo. Tako, da sem naslednji dan tudi to storil v primeru Ubuntu 14.04 LTS. Vendar ni šlo brez manjših težav v določenih primerih. Na dve jedrnem prenosniku je pri grafični nadgradnji prišlo do nekakšne napake, vendar se namestitev ni prekinila. In uspela. Na namiznem dve jedrnem računalniku z Nvidia lastniškimi gonilniki pa je zadeva gladko stekla v grafičnem okolju. V obeh primer se je po namestitvi odprl program za poročanje napak in kar nekaj klikov in vnosov gesla skrbnika je bilo potrebnih, da se je zadeva umirila. Vendar kako kaže zadeva deluje kar solidno, napake niso očitno večje težavnosti in ne motijo delovanje sistema v osnovi, ko so enkrat označene. Kar pa ne pomeni nič slabega, s tem pripomoremo k hitrejšem odpravljanju in s tem hitrejše pridemo do ključnih posodobitev v prihodnje in s tem avtomatsko popravilo naših starih napak če redno posodabljamo. Kar priporočam vsem.
Zakaj se nam splača namestiti novo 14.04.1 verzijo, ki prihaja ?
Ker je najnovejša in je naslednja LTS od 12.04. 2 leti izboljšav pa v računalniškem svetu pomeni veliko. S to verzijo lahko v primeru zmogljivejšega računalnika in dobre grafične kartice, najbolje firme Nvidia, ki že od nekdaj zaznamuje Linux uporabnike v primeru igranja 3D iger pod Linux sistemi igramo kvalitetne brezplačne ali komercialne igre. Če pa še namestimo Steam in nameščamo bolj znane igre, ki jih je iz dneva v dan več in imamo vsaj dve jedrni procesor z 3D priporočljivo Nvidia grafično kartico, ki ima 1GB ali več pomnilnika pa bomo okusili, da se tudi svetu iger v Linux okolju obetajo boljši časi. Naj pa seveda ne pozabimo, da imajo Ubuntu skladišča veliko brezplačnih iger vseh zvrsti, ki jih namestimo enostavno z Programskim središčem Ubuntu ali upravljalnikom paketov Synaptic ali celo preko Terminala z uporabo apt-get ukazov. Sami si izberemo kateri način nam bolj ustreza. Mora pa seveda biti prisotna povezava na Internet, kakor je večina že opazila. V Ubuntu nameščamo novo programsko opremo katero potrebujemo kar preko namenskega programa ki sam prenese in nato namesti to kar želimo. Sledi že uporaba.
Za konec naj povem, da sem kar zadovoljen z novo izdajo v svojem primeru, če pa kdo naleti na težave pa bodo bile rešene v prihodnosti in tako upajmo tudi odpravljene.