Naj povem nekaj reči o novi izdaji lightweight ubuntu 12.10. Lubuntu 12.10 sem izbral in namestil na računalnik s procesorjem Intel Pentium III z 800 MHz in prvotno je imel 256 Mb pomnilnika. Takšna konfiguracija je minimum da sistem deluje z razširitvijo na 512Mb pomnilnika pa se veliko izboljša. Lahko poganjamo popularne spletne brskalnike, klepetamo, tipkamo besedila in še bi lahko omenjal. Torej star računalnik postane uporaben za opravila, ki jih najraje opravljamo tudi pod novimi računalniki. Torej vse je Internet. Ubuntu brez interneta tudi nič ne zmore, razen v primeru da bi lokalno nameščali .deb pakete z njihovimi soodvisnostmi, v tem primeru bi datoteke prenesli kje drugje in jih z uporabo pomnilniških medijev prenesli na Ubuntu računalnik brez Interneta.
Po svetu je znano, da razne šolske ustanove masovno nameščajo Linux operacijske sisteme, saj imajo Linux sistemi veliko programske opreme namenjene šolanju in tudi nižjim razredom osnovne šole, kjer gre za osnove.
Torej tu lahko govorimo, da imamo programsko opremo s področja matematike, kemije, fizike, astronomije, učenja abecede, učenja tipkanja in še bi lahko našteval. Zato pa že nekaj časa obstaja distribucija Edubuntu, ki je na voljo za prenos.
Kakorkoli Lubuntu za domačo uporabo ali Edubuntu za izobraževanje, vse je to Ubuntu. Ubuntu 12.10 pa pride v poštev na kakšni novejši konfiguraciji z novejšo in kvalitetnejšo grafično kartico. In vsaj 2Gb pomnilnika, da zadeva dokaj normalno deluje. V primeru, da posedujete vsaj dvojedrni procesor in 2gb do 4gb pomnilnika boste v najnovejših Ubuntu izdajah uživali tako v hitrosti, preprostosti, varnosti in zanesljivi uporabi.
Ubuntu rocks! 🙂