Vsega novega in deluje v Linux svetu

Novi Ubuntu in kaj prinaša.

Nekaj časa nisem pisal. Zaseden sem bil z drugimi zadevami, vendar določenih reči pa vendarle nisem zamudil. Na namiznem računalniku sem se sočasno z izidom novega Ubuntu-ja odločil, da tokrat grem čisto od začetka ter tako izbral Ubuntu 13.10 64-bit izdajo in jo namestil od začetka. In deluje hitreje kot predhodne 32 bit.

Na prenosnem računalniku, sem imel nekaj časa Linux Mint 15 z MATE namizjem in izide novi Ubuntu ter se pojavi problem kako nagraditi na Linux Mint 16. Na spletu sem našel vodič, kjer je omenjeno, da lahko preprosto popraviš sources.list datoteko na nove besede in nadgradiš, vendar se je izkazalo za napačno. Sam sem to izvedel v Terminalu v grafičnem okolju, proti koncu nameščanja novih paketov pa se sistem več ni odzival. Tako mi ni preostalo nič drugega, kot zapisati Ubuntu 13.10 64 bit na USB ključek in narediti namestitev od začetka tudi na prenosnem računalniku. Tudi na njem po par dneh uporabe ni opaziti kakšnih napak. Deluje super.

Imam pa še en prastar računalnik s PIII procesorjem in 512 Mb pomnilnika. Do sedaj je imel Lubuntu 13.10, kjer pa so bili ponovno problemi z Adobe Flash. Ni pravilno prikazovalo določenih spletnih strani. Zaradi tega sem včeraj namestil Ubuntu Server 13.10 32 bit preko CD medija, ki mi bo predvsem koristil kot strežnik za tiskanje in še marsikaj drugega. Zaradi enostavnejše konfiguracije tiskalnika sem namestil xubuntu-desktop okolje in tako sem lahko na enostaven način v grafičnem okolju prišel do nastavitev za moj tiskalnik. Zanimivo, da v takšni različici okolja Adobe Flash na spletu deluje normalno. Končno. 🙂

Tako, da naslednjih par mesecev lahko Ubuntu uporabniki mirno in upajoč normalno uporabljamo svoje nove verzije. Sledi nam nova LTS izdaja 14.04 meseca aprila, ki bo za marsikoga verjetno odskočna dolgoročna verzija za naprej. In po zgledu 13.10, ki v mojem primeru deluje odlično na rangu 15 let razmika v sami računalniški tehnologiji strojne opreme verjamem, da bo aprilska verzija se boljša, kot je Ubuntu že mnogokrat dokazal.

Ubuntu je čistost v osnovi, v celoti pa bolj čist in varen, kot drugi. Pa če namestitmo gufw požarni zid, ki je med drugim preveden tudi v slovenski jezik pridobimo še večjo varnost našega sistema in naših podatkov.

Linux rules!

 

Leave a comment